כדור הארץ

תוכן עניינים

ת"ז של כדור הארץ
מבוא
הרכב כדור הארץ
קרום
מעטפת
ליבה

כדור הארץ במערכת השמש
כוח המשיכה
שדה מגנטי
מרחק מהשמש
אורך היממה
אורך השנה
הירח
שבשבת
האטמוספרה
אפקט החממה
שכבת האוזון


כדור הארץ ת"ז לכדור הארץ

שם: ארץ (כדור הארץ)
סוג: כוכב-לכת, השלישי במרחק מהשמש
קוטר בקו-המשווה: 12,756 ק"מ
כוח-משיכה: 9.8 מטר/שניה2
מסה: 5.97 כפול 10 בחזקת 21 טון
צפיפות: 5.52 גרם/סמ"ק
מרחק ממוצע מהשמש: 149.5 מיליון ק"מ
הרכב: סלעי, הרכב האטמוספירה: חנקן, חמצן ופחמן דו-חמצני
זמן הסיבוב העצמי (אורך היממה): כ-24 שעות
זמן ההקפה סביב השמש (אורך השנה): 365 יממות ורבע
ירחים: 1
טמפרטורה: ממוצע: 15 מעלות, בקטבים: -35 מעלות, בקו המשווה: 35 מעלות

מבוא

כדור-הארץ או כפי שהוא מכונה "ארץ" - הבית שלנו בחלל, הוא כוכב-הלכת שלנו. ממרחק אלפי קילומטרים רואים את כדור-הארץ כערבוביה של כתמי עננים לבנים, יבשות זהובות ואוקיינוסים כחולים. זהו כוכב-לכת מיוחד במינו: הוא רוחש חיים ותוסס בשלל צורות ומינים! "ארץ" הוא כוכב-הלכת היחידי במערכת השמש שיש בו מים נוזליים. המים בכדור-הארץ מאפשרים את קיום החיים בו. כוכב-הלכת ארץ שייך למשפחת כוכבי-הלכת המוצקים, שבה גם כוכב-חמה, נוגה ומאדים. הוא הגדול בהם, וקוטרו בקו-המשווה הוא 12,756 ק"מ. מדידות שנערכו מלוויינים מגלות שכדור-הארץ אינו כדורי במדויק: בקטבים הוא פחוס מעט והמרחק בין הקטבים קטן יותר מהקוטר בקו-המשווה ב-40 קילומטרים.

הרכב כדור הארץ

כדור-הארץ שלנו שייך למשפחת כוכבי-הלכת הסלעיים. למשפחה זו משתייכים גם כוכב-חמה, נוגה ומאדים. כדור-הארץ בנוי מכמה שכבות: קרום, מעטפת וליבה. הרכב כדור הארץ

"ארץ" במערכת השמש

מיקום כדור הארץ במערכת השמש ארץ הוא כוכב-הלכת השלישי במרחקו מהשמש. מסלולו נמצא בין מסלוליהם של נוגה ושל מאדים. זהו מיקום מצוין במערכת השמש, משום שבמקום זה עוצמת הקרינה של השמש מתאימה בדיוק לקיום מים במצב נוזלי (לא קרח קפוא ולא אדים רותחים!). משערים שמים נוזליים הם תנאי יסודי להיווצרות חיים.

כוח-המשיכה

המסה של גוף שמימי קובעת את גודלו של כוח-המשיכה שלו. מקובל לבטא את גודלו של כוח-המשיכה של גוף שמימי על-ידי תאוצת הנפילה החופשית של עצמים עליו. המשקל שלנו נקבע על-ידי הכפלת המסה שלנו בתאוצת הנפילה החופשית על פני כדור-הארץ.

שדה מגנטי

השדה המגנטי של כדור-הארץ האם השתמשתם כבר במצפן להתמצאות בשטח? איך מחט המצפן הממוגנטת "יודעת" למצוא את הצפון? כדור-הארץ הוא מעין מגנט גדול. יש לו שדה מגנטי בעל שני קטבים. הקטבים מושכים את המחט המגנטית שבמצפן.
מקור המגנטיות הוא בשכבה הנוזלית של ליבת כדור-הארץ: שתי המתכות שנמצאות בו - הברזל והניקל - הן בעלות תכונות מגנטיות מצוינות. משערים שהתנועה הסיבובית של נוזל המתכות שבליבה יוצרת זרמים חשמליים, המחוללים את המגנטיות.

מרחק מהשמש

כדור-הארץ מקיף את השמש במסלול שצורתו מעגל כמעט מושלם. מרחקו מהשמש משתנה רק מעט מאוד: הוא מתקרב עד 147.1 מיליון ק"מ לשמש, ומתרחק ממנה עד 152.1 מיליון ק"מ, כך שמרחקו הממוצע של כדור-הארץ מן השמש הוא כ-150 מיליון ק"מ. במרחק זה משתמשים כיחידה למדידת מרחקים במערכת השמש, והוא נקרא "יחידה אסטרונומית".

אורך היממה

כדור הארץ מסתובב סביב עצמו כדור-הארץ מסתובב סביב צירו, ולכן יש לנו יום ולילה. הזמן שכדור-הארץ משלים סיבוב אחד מלא סביב עצמו נקרא "יממה", והוא שווה ל-24 שעות.

אורך השנה

כדור-הארץ משלים הקפה סביב השמש ב-365 ימים ורבע. משך זמן זה מוגדר כשנה. הנטייה של כדור-הארץ בזווית למישור הסיבוב יוצרת את עונות השנה.

הירח

הירח לכדור הארץ יש ירח אחד, גדול ומרהיב. הוא נוצר, כנראה, באותו הזמן שכוכב-הלכת שלנו נוצר, אך נותר שומם וחסר חיים - אין לו אטמוספרה, אין מים על פניו, והוא כולו מצולק במכתשים!
הירח הוא העצם השמימי הקרוב ביותר אלינו, ומרחקו מאתנו כ-384,000 קילומטרים - שבוע של טיסה בחללית.
בשנת 1969 הצליחה החללית האמריקנית אפולו 11 להנחית אדם על הירח. 5 חלליות נוספות בסדרת אפולו נחתו במקומות שונים על אדמת הירח והביאו דוגמאות של סלעים ושל קרקע למחקר.
מראהו של כדור-הארץ מעל האופק של הירח נחשב למראה קסום ומרהיב במיוחד.
הירח מקיף את כדור-הארץ בעת תנועתו סביב השמש,
ומתלווה אליו במסלולו.
כתוצאה מכך הוא מתווה נתיב עקלתוני בתוך מערכת השמש, אשר מתבסס על המסלול האליפטי של כדור-הארץ.
למידע נוסך על הירח של ארץ לחצו כאן

שבשבת

מזג האוויר בכדור-הארץ משתנה מיום ליום וממקום למקום! האטמוספרה נמצאת במצב של שינוי מתמיד: מערבולות ענק נעות ממקום למקום, רוחות ועננים נעים, משקעים יורדים. כמות הקרינה מן השמש, המגיעה לכל מקום בכדור-הארץ, משתנה מעונה לעונה. שינוי זה הוא הגורם לעלייתן ולירידתן של הטמפרטורות בעונות השונות.
אנרגיית השמש היא הגורמת לתנועת האוויר (הרוח), להתאדות המים ובקיצור... לכל התופעות של מזג-האוויר.

האטמוספרה

מעטפת אוויר דקה ושקופה עוטפת את כדור-הארץ - זוהי האטמוספרה שלנו. כה עדינה ודקה היא, אך בלעדיה לא היו חיים. האטמוספרה פועלת כמסננת. היא מסננת קרינה מזיקה מהשמש ואינה מאפשרת לה להגיע לקרקע.
האטמוספרה פועלת גם כחממה. היא מונעת בריחת חום אל החלל ושומרת על טמפרטורה נוחה.

תוצא (אפקט) החממה

אמנם ללא האטמוספרה קרינת השמש המגיעה אל כדור-הארץ, הייתה מצליחה לחמם את פני השטח, אבל, החום היה בורח לחלל, וכדור-הארץ היה נשאר קפוא! למזלנו יש לנו אטמוספרה, הפועלת כמו חממה: מעטפת האוויר השקופה בולעת חלק ניכר מהחום, ואינה נותנת לו לברוח מכדור-הארץ. הגזים האחראיים לכך באוויר הם בעיקר אדי המים והפחמן הדו-חמצני.

תוצא החממה: גם סכנה אפשרית!
מדידות הראו שהכמות של גזי החממה באוויר (כגון: פחמן דו-חמצני) נמצאת בעלייה תלולה! דבר זה עלול לגרום להתחממות של כדור-הארץ.

שכבת האוזון

בגובה 25 ק"מ מעל ראשינו נמצאת שכבת ההגנה שלנו - שכבת האוזון. זוהי שכבה שקופה ובלתי נראית, והיא מגינה עלינו מפני קרינות מזיקות ביותר!
מדידות לוויינים הוכיחו ששכבת האוזון מעל הקוטב הדרומי הולכת ומידלדלת: חומרים תעשייתיים שונים הגיעו לגובה של האוזון והרסו אותו. הסכנה גדולה: אם המגן שלנו ייעלם, תגרום קרינת השמש המזיקה (הקרינה האולטרא-סגולה) נזקים חמורים לאדם ולחי.
היווצרות כדור-הארץ

בן כמה הוא כדור-הארץ שלנו? החוקרים משערים כי, כמו כל הגופים במערכת השמש, גם כדור-הארץ הוא בן 4.5 מיליארדי שנים! כדור-הארץ נוצר לאחר שהחומר בערפילית הקדומה, שממנה נוצרה השמש שלנו, החל להתלכד לגושים מוצקים. כמה מגושים אלה הפכו לגרעינים שסביבם התגבשו תשעת כוכבי-הלכת שבמערכת השמש. כדור-הארץ נוצר מהתלכדות של מיליוני גושי סלע, שסבבו בחלל, ויצרו גוש אחד. ההתלכדות שחררה חום עצום וכדור-הארץ היה כולו מותך ולוהט. אט אט שקעו החומרים הכבדים (הברזל, הניקל ומתכות אחרות), אל פנים כדור-הארץ ויצרו את הליבה.