כוכב חמה

תוכן עניינים

מבוא
ת"ז
גודלו של כוכב חמה
הרכב
כוח משיכה
מרחק מהשמש
אורך השנה
אורך היממה
מזג האוייר
תצפיות מכדור הארץ
חלליות שהגיעו לכוכב חמה
המכתש הגדול


כוכב חמה מבוא

כוכב-הלכת הקרוב ביותר לשמש כוכב לכת קטן ושומם, הקרוב ביותר לשמש - זהו כוכב-חמה. על פניו הסלעיים נראים מכתשים, צוקים מחודדים ותהומות עמוקים. ביום החום כבד מנשוא, ובלילה הטמפרטורה צונחת עד למאתיים מעלות מתחת לאפס. זהו עולם של ניגודים - חום וקור, חושך ואור.

ת"ז

שם: כוכב-חמה (מרקורי)
סוג: כוכב-לכת, הקרוב ביותר לשמש
קוטר בקו-המשווה: 4,878 ק"מ
מסה: 0.055 ממסת כדור-הארץ צפיפות: 5.43 גרם/סמ"ק
כוח-משיכה: 8/3 משל כדור-הארץ
מרחק ממוצע מהשמש: כ-58 מיליון ק"מ
הרכב: סלעי, אין אטמוספירה
זמן הסיבוב העצמי (אורך היממה): 59 ימי ארץ
זמן ההקפה סביב השמש (אורך השנה): 88 ימי ארץ יחס הגודל בין כוכב חמה לבין כדור הארץ ירחים: אין
טמפרטורה: בצד האפל: -183 מעלות, בצד המואר: 427 מעלות


גודלו של כוכב חמה

כוכב-חמה הוא כדור קטן של סלע מוצק. בגודלו הוא דומה לירח שלנו. קוטרו של כוכב-חמה הוא בערך שליש הקוטר של כדור-הארץ. בין כוכבי-הלכת של מערכת השמש, רק פלוטו קטן ממנו. הרכב כוכב חמה

הרכב

כוכב-חמה מורכב מסלעים וממתכות. יש לו ליבה גדולה מאוד, והיא המורכבת מברזל ומניקל, והוא אחד מהגופים העשירים ביותר בברזל במערכת השמש. אולם... הברזל נמצא עמוק בליבה, ולכן לא ניתן להגיע אליו ולכרות אותו! מסביב לליבה יש מעטפת של סלעים מותכים ודחוסים, וסביבם קרום דק ומוצק של סלעים.

כוח-משיכה

לו יכולנו לפסוע על פני כוכב-חמה, היינו מגלים שכל פסיעה קטנה שלנו היא למעשה ניתור ענקי! הסיבה לכך היא שהמסה שלו קטנה יחסית, ולכן כוח-המשיכה על פניו הוא רק שלוש שמיניות מזה שעל פני כדור-הארץ.

מרחק מהשמש

כוכב-חמה הוא כוכב-הלכת הקרוב ביותר לשמש. למסלולו צורת אליפסה פחוסה, ולכן מרחקו מן השמש משתנה מאוד: הוא מתקרב עד למרחק של 46 מיליון ק"מ ומתרחק עד ל-70 מיליון ק"מ. אילו הייתה תחרות על מידת האליפטיות של המסלול, היה כוכב-חמה זוכה במקום השני: רק לפלוטו יש מסלול אליפטי יותר.

זמן ההקפה סביב השמש (אורך השנה)

כוכב-חמה הוא המהיר ביותר בכוכבי-הלכת! הוא כה זריז, עד שמהירותו מגיעה ל-170,000 ק"מ בשעה! לכן השנה של כוכב-חמה היא הקצרה ביותר במערכת השמש - 88 ימים בלבד!

זמן הסיבוב העצמי (אורך היממה)

כוכב-חמה מסתובב באטיות רבה סביב צירו: כ-59 ימי-ארץ (כמעט חדשיים!) עוברים, עד שיממה אחת חולפת בכוכב-לכת זה.

מזג אוויר

על כוכב-חמה אין תופעות של מזג-אוויר, כי אין עליו אוויר! לכוכב-חמה אין אטמוספירה, וכמעט שאין גזים על פניו, ולכן צבע ה"שמים" שלו הוא שחור. כוכב-חמה מסתובב על צירו באטיות, וכך השמש מחממת במשך ימים רבים את הצד הפונה לעברה. באותו הזמן, הצד הנגדי אינו מקבל בכלל חום ואור מהשמש, והוא מתקרר מאוד.

תצפיות מכדור-הארץ

קשה מאוד להבחין בכוכב-חמה בשל קרבתו הרבה אל השמש. אפשר לראותו רק קצת לפני הזריחה או מעט אחרי השקיעה. מדי מספר שנים עובר כוכב-חמה בדיוק בינינו לבין השמש, ואז ניתן לראותו בטלסקופ מיוחד. במצב זה הוא נראה כמו נקודה שחורה זעירה על פני השמש. חצייה זו על פני השמש נקראת "מעבר".

חלליות שהגיעו לכוכב חמה

החללית הראשונה שהגיעה אל כוכב-חמה הייתה מארינר 10. היא שוגרה ב-1974 מארצות הברית ועברה שלוש פעמים ליד כוכב-חמה. מארינר 10 התקרבה לכוכב-הלכת עד למרחק 705 ק"מ ושיגרה מאות תצלומים של פני השטח. בתצלומים נראו פניו של כוכב-חמה מכוסים במכתשים צפופים. מכתשים אלה הם שרידים לאלפי פגיעות של מטאורים בגדלים שונים. כשראו המדענים לראשונה את התמונות, הם חשבו בטעות שאלה תמונות של הירח שלנו!

"המכתש הגדול"

המכתש הגדול המכתש הגדול ביותר על פניו של כוכב-חמה נקרא "קאלוריס", והוא גדול פי 5 משטח מדינת ישראל. מדענים משערים שהוא נוצר מפגיעת מטאוריט ענק, בגודל כמה מאות מטרים, כאשר כוכב-חמה היה עדיין צעיר. ההתנגשות בין המטאוריט לבין כוכב-חמה גם קימטה את פני השטח ויצרה רכסי הרים ומצוקים.